Biyometrik Sistemler, insan vücudunun bir uzvunu, özel yapılmış bir okuyucu tarafından dijital dile çeviren ve daha sonra karşılaştırma yoluyla aynı uzvu tanıyabilen ya da reddeden sistemlerdir.Teknoloji,sağladığı yararların yanı sıra, özel hayatın gizliliğini tehdit edecek boyutta tehlikeleri de beraberinde getirmiştir. Önceleri işlerin yürütülmesinde nüfus...devamı..

FGR 006 Parmak İzi Geçiş Sistemi

Biyometrik Sistemler, insan vücudunun bir uzvunu, özel yapılmış bir okuyucu tarafından dijital dile çeviren ve daha sonra karşılaştırma yoluyla aynı uzvu tanıyabilen ya da reddeden sistemlerdir.Teknoloji,sağladığı yararların yanı sıra, özel hayatın gizliliğini tehdit edecek boyutta tehlikeleri de beraberinde getirmiştir. Önceleri işlerin yürütülmesinde nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi belgelerle kimlik onayının yapılması yeterli iken, günümüzde yeni kimlik tespit yöntemleri ortaya çıkmaya başlamıştır.Kişilerin güvenliğini, bilgilerin korunmasını ve yetkili kişiler hariç bilgilere ulaşılmamasını sağlamak için günümüzde şifre, güvenlik kartları ya da pin/ şifre kodları gibi araçlar kullanılmaktadır. Ancak bu tür araç ve yöntemlerin kullanılması bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Şifrenin unutulması, kartın başka yerde bırakılmış olması ya da bu bilgilere başkasının ulaşıp güvenlik duvarının yıkılması gibi nedenlerden dolayı sistemlere girişlerin yapılamaması büyük sorunlar doğurmaktadır.Bu sorunları ortadan kaldırmak ve güvenliği en üst seviyede sağlamak için yeni teknolojik sistemler geliştirilmiştir. Bu sistemler kişilerin fiziksel özelliklerini kullandığı için “biyometrik sistemler” adı verilmektedir.

Yazıya ait etiketler:

Yazar hakkında:
1972 Ankara Doğumlu. Kapalı Devre Kamera Sistemleri - Access Kontrol Sistemleri - Elektronik Güvenlik Sistemleri - Otopark Otomasyon Sistemleri konusunda uzman olma yolunda çalışmalarına devam ediyor. salim@salimusta.com

Detaylı bilgiler için [giriş yap] yada [üye ol]. [?]
Yorumlara kapalıdır.