IP KAMERA NASIL KURULUR? IP Kameralar isminden de anlaşıldığı gibi Internet Protocol Kamera anlamında açılıma sahiptir. Bu açılım IP Kameraların bünyesinde bir Web Server bulundurmasını gerektirir. Cihazlar mevcut network’te sabit veya otomatik olarak atanacak bir IP numarasına ihtiyaç duymaktadırlar. IP atamasını yapmak ise kameralarımızın çalışması için...devamı..

IP Kamera Nasıl Kurulur?

IP KAMERA NASIL KURULUR?

IP Kameralar isminden de anlaşıldığı gibi Internet Protocol Kamera anlamında açılıma sahiptir. Bu açılım IP Kameraların bünyesinde bir Web Server bulundurmasını gerektirir. Cihazlar mevcut network’te sabit veya otomatik olarak atanacak bir IP numarasına ihtiyaç duymaktadırlar. IP atamasını yapmak ise kameralarımızın çalışması için olması gereken tek işlemdir.

Bir IP kamerayı satın aldığınızda ilk olarak cihazın kullanım kitapçığına göz atmanızı öneririz. Cihazların kullanıcı kitabı paket içeriği, içerikteki parçaların kullanım şekli, kameranın tanıtılması, kameranın kurulumu, IP numarası atanması gibi bilgilere sahip olmanızı sağlar. Kitapçık içeriğinde satın almış olduğunuz kameranın Default IP numarası belirtilmektedir. Yapmanız gereken şey ilk etapta cihazın adaptörü ile elektriğe bağlanması ardından bir network kablosu ile modeminize giriş yapmaktır. Fakat kameranız ile modeminiz aynı IP grubunda çalışıyor ise Explorer pencerenizden kitapçıkta gelen IP numarasını direk tuşlayarak kameranıza bağlanabilir, hertürlü menüye ulaşabilirsiniz. Ancak kameranız ile mevcut network IP grubunuz farklı ise bir cross kablo vasıtası ile kameranızı direk bilgisayarınıza bağlayıp ana menüden IP grubunu değiştirerek, değişiklikleri kayıt etmek gerekmektedir ve sonrasında modeminize tekrar bağlanabilirsiniz.

IP KAMERA KURULUMU

1- Toplu halde internetten izleme sayısına bağlı olarak ihtiyaç duyulacak bağlantı hızı farklılıklar gösterir, 2 kameraya kadar 250 kbit upload erişimi yeterli olabilir.

Ancak sayı artıkça upload değerininde yükseltilmesi gerekir. Bu durum görüntü akışı ve kalitesini yükseltecektir.

2- Birden çok Ip Kamera izlenmek isteniyorsa video server veya toplu izleme arayüzüne sahip programlarının kurulması kullanılabilirlik açısından daha sağlıklı olacaktır.(Genellikle 4-8 gibi sayılara kadar üretici firma ücretsiz olarak bu programları sağlar. Video server kurulacak ise sürekli çalışan bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır.)

3-Mevcut modeminizde gerekli en az bir açık port (Ip Kameraya yönlendirme yapmak için kullanılacaktır.)

4-En az bir kablolu veya kablosuz ip kamera.

Ip kameraların en büyük farklılıklarından biride bilgisayar, dijital video sunucu veya sunucu olmadan internete direk bağlanabiliyor olmasıdır. Modeminizde’ki mevcut bir r45 portundan veya kablosuz olarak bağlanabilir. Modeminiz bir köprü görevi yaparak internete erişimini sağlayacaktır.

Var olan ağınıza entegre etmek için izlenecek yöntem:

1-IP kameramızı yapısal olarak ağa bağlıyoruz.

2- Genelikle ip kameranızla birlikte gelen ve ip kameranın ipsinini bulmak için kullanılan programı kuruyoruz.

Gateaway olarak modemimizin ip adresini kullanıyoruz ve mevcut ağın yapısına uygun bir ipiyi kameraya atıyoruz. Acık olduğunu düşündüğünüz bir port belirliyoruz. Ip kameranın network ayarlarını sabitliyoruz.

Aşağıdaki örnek gibi bir yapı olacaktır;

ip kameraya atadığımız ip: 192.168.2.10

modemimizin ipisi 192.168.2.1 gateaway olarak kullanılacaktır.

port: 2020

3- Modeminizin ip adresini internet tarayıcısına yazarak arayüzüne giriş yapıyoruz.

4- Modemimizin port yönlendirmesinin açık olduğundan emin olalım. IP kameraya atadığımız adresi ve port numaralarını ekleyip aktif hale getirdikten sonra modem ayarlarını kaydetip yeniden başlatıyoruz.

Bu durumda modem ve ip kameramız iç ağdan izlenmeye hazır durumu getirilmiştir. Örnek olarak internet tarayıcımızın adres satırına 192.168.2.10:2020 yazdığımızda karşımıza bir kereye mahsus olarak activex denetimi uyarısı çıkacaktır , kabül ederek arayüzün yüklenmesini bekliyoruz. Ip kameranın detaylı ayarlarını bu arayüzden yapabiliriz. Görüntü kalitesi , ses ayarları , şifreleme gibi.

Buraya kadar yaptıklarımız yerel ağ içinde görüntü almak ve ayarları değiştirmek içindi. İç ağın dışından, yani herhangi bir internet altyapısı olan başka bir ortamdan izleyebilmek için birkaç adım daha gerekmektedir.

Modemimizin dış ipsini öğrenmek için aşağıdaki sitelerden yararlanabiliriz.

www.whatismyip.com

www.ipbilgi.com

İç ağda 192.168.2.1 olarak gözüken modem adresimiz burada 88.212.90.135 gibi bir değer olarak gözükecektir.

Eğer sabit bir ip adresi için başvuru yapılmamışsa bu adres modemin her kapanıp açılışında değişecektir. İşinizi kolaylaştıracak sabit bir ip adresi edinmekte yarar vardır.

Bu durumu test etmek için mevcut ağınızın dışından yani farklı bir dış ipden internete bağlı olmanız gerekir. Aksi durumda; ip kameranın bağlı olduğu ağdan giriş yaparak görüntü alamazsınız.

Yukardaki örnekten farklı olarak öğrendiğimiz dış ip adresini ve yönlendirme için kullandığımız portu, internet tarayıcısının adres satırına aşağıdaki gibi girerek kameranın görüntüsüne ve ayarlarına ulaşabiliriz.

http://88.212.90.135:2020

Bu uygulamayı ağa dahil ettiğimiz her bir kamera için ayrı ayrı yapmamız gerekecektir.

Not: Bu metin temel bilgileri içermektedir. Daha geniş ve kapsamlı projelerde teknik destek alınmasıda fayda olacaktır.

Yazar hakkında:
1972 Ankara Doğumlu. Kapalı Devre Kamera Sistemleri - Access Kontrol Sistemleri - Elektronik Güvenlik Sistemleri - Otopark Otomasyon Sistemleri konusunda uzman olma yolunda çalışmalarına devam ediyor. salim@salimusta.com

Detaylı bilgiler için [giriş yap] yada [üye ol]. [?]Ömer yazdı:

Ben bir iş yerine 4 kamera bağlamak istiyorum sürekli video halinde olması için her zaman açık bir bilgisayar olması gerekir diyorsunuz fakat benim kuracagım yerde ayrı bir pc yok ve 24 saat açık kalamaz . Bir kaç saniyede foto çeksede benim işimi görür . Bana bu kurulumu en basit şekilde gerçekleştirmem için yardımcı olursanız çok sevinirim .
Bilgileriniz için Teşekkürler . . .

ömer aydın yazdı:

dvr sistemi ile yapabilirsiniz kayıt devamlı olur eriye dönük izlyebilirsiniz gerekli ayarlar yapılırsa interntten ve teldende izlenir
rotasizkursun82@gmail.com

mehmet ali demir yazdı:

Arkadaslar Merhaba Bir İp Kamera Aldım Pİxord P600 Modeli
Modeme baglayarak ip nosunu buldum ama bilgisayara takıp ip noyu girince arayüzüne giremiyorum tam olarak naısl kurulacagı hakkında bilgisi olan varmı acaba

Hüseyin yazdı:

merhaba bnm babam felc ve is yerinden izlemek istiyorum 1 ip kablosuz kamera alacagim fakat bizim modem komsuda wireelessle baglanip internetten izlenebilir mi kamera acaba?

salimusta yazdı:

Merhaba , alacağın ip kameranın wireless özelliği olması lazım. Port numarasını modemden yönlendirmen gerekir. Sonrasında istediğin yerden evi rahatlıkla izleyebilirsin. Kolay gelsin.