SİSTEMİN YAPISI Otopark a günlük giriş/çıkış yapan araçlar girişte aldıkları saat ve tarih işlenmiş biletin, çıkışta makineye okutulma ı ile ücret len dirilmekte dir. Otopark aboneleri aldıkları süreli kartı (haftalık,aylık gibi) giriş ve çıkış ta makinele re okutarak, geçiş yapmaktadır. Kart okuyucularının,yutarak veya yaklaşım tipinde çalışan modelleri...devamı..

OTOPARK OTOMASYON

SİSTEMİN YAPISI Otopark a günlük giriş/çıkış yapan araçlar girişte aldıkları saat ve tarih işlenmiş biletin, çıkışta makineye okutulma ı ile ücret len dirilmekte dir. Otopark aboneleri aldıkları süreli kartı (haftalık,aylık gibi) giriş ve çıkış ta makinele re okutarak, geçiş yapmaktadır. Kart okuyucularının,yutarak veya yaklaşım tipinde çalışan modelleri bulunmaktadır.

GİRİŞLER Günlük müşteriler otopark giriş ine geldiklerin de , bilet verme makinesinin butonuna basarak kodlanmış bilet alacaklardır. Bilet, makine tarafından otomatik olarak hazırlanmakta, giriş saati ve tarihi ile birlikte bilet numarası bilet in üzerine yazılmakta, ayni zaman da , biletin üzerine elektronik bilgiler kodlanmaktadır. Sistem , bilet verme makine si önün de aracın mevcudiyetini elektronik olarak algılamaktadır. Bilet alabilmek için araç mevcudiyeti şarttır. Alınan bilet ancak araç bariyerden geçtik ten sonra içerdekiler listesine eklemekte dir. Bilet verme makinesi aynı zamanda abone kartlarını okuya bilmekte dir. Seçeneğe tabii olan bu özellik sipariş edildiği taktirde, bilet verme makinesi abone kartlarını okuyabilir. Bu kartlar belirli bir süre için geçerli kılınacak şekilde bilgisayarda programlanır. Girişte bilet alındık tan veya abone kartı okuttuktan sonra otomatik bariyer açılır ve geçişe izin verir.

ÇIKIŞLAR

Araçta Ödeme Otopark çıkışında yer alan çıkış kabini içinde vezne bilgisayarı, validatör cihazı ( bilet okuyucu ) ve ücret göstergesi yer almaktadır. Otopark müşterisi girişte aldığı biletini, çıkışta operatöre vermekte ve bilet operatör tarafından validatör cihazına okutulmakta dır. Bilet validatörtarafın dan değerlendirilmekte ve ödenecek ücret bilgisayar ekranında ve ücret göstergesinde aynianda belirmekte dir. Ödeme yapıldık tan sonra çıkış bariyeri otomatik açılmakta dır.

Ayakta Ödeme Özellikle çıkışta yoğunluğun yaşandığı otoparklarda ön ödeme sistemi kullanılmak ta dır. Otopark müşterisi, girişte aldığı biletini yanında taşımakta, otopark içinde yer alan vezneye ödemeyi yapmakta, biletin üzerine ödendiğine dair kodlama yapıldıktan sonra bilet müşteriye geri verilmektedir. Çıkışta yer alan bilet okuma makinesine ( verifie ) bilet sürüldüğünden makine ücreti ödenmiş olan bu bileti yutarak çıkış bariyerini otomatik olarak açmaktadır. Bilet ödemesi yapıldıktan sonra belirlenen kısa bir süre içinde çıkış yapmak zorunlu dur.Bu süre isletme tarafından ayarlanabilmekte dir.

Vezne Bilgisayarı Her ödeme noktasında birer adet bulunmakta dır. Ücretlendirme ve günlük raporlar bu bilgisayardan alınmakta dır. Bilgisayar üzerinde çalışan Otopark Otomasyon programı Windows versiyonu olup bir çok parametrik tanımlama ve yetkilendirme yapılabilmekte dir. Bilgisayardan günün her saatinde rapor alınabilir vardiya bitişleride özel raporu otomatik olarak verir. Otopark a giren ve çıkan sayısı, parktaki mevcut araç sayısı, günlük hasılat, saatlere göre hareket yoğunluğu raporu ve daha birçok isletme raporu alınabilmekte dir.

Yazar hakkında:
1972 Ankara Doğumlu. Kapalı Devre Kamera Sistemleri - Access Kontrol Sistemleri - Elektronik Güvenlik Sistemleri - Otopark Otomasyon Sistemleri konusunda uzman olma yolunda çalışmalarına devam ediyor. salim@salimusta.com

Detaylı bilgiler için [giriş yap] yada [üye ol]. [?]
Yorumlara kapalıdır.