Otopark otomasyon sistemleri Günümüzde otopark otomasyon sistemleri, gelişen bir ihtiyaç halini almıştır. Otoparklara olan ihtiyaç arttıkça, otopark işletmecilerinin müşterilerine daha iyi servis vermelerini sağlayacak otomasyon sistemlerini kullanmaları, bu sayede gelirlerini arttırmaları ve gelirlerini kontrol edebilmeleri sağlanabilmektedir . Otopark otomasyon sistemleri...devamı..

Otopark sistemleri – otopark ücretlendirme

 Otopark otomasyon sistemleri

Günümüzde otopark otomasyon sistemleri, gelişen bir ihtiyaç halini almıştır. Otoparklara olan ihtiyaç arttıkça, otopark işletmecilerinin müşterilerine daha iyi servis vermelerini sağlayacak otomasyon sistemlerini kullanmaları, bu sayede gelirlerini arttırmaları ve gelirlerini kontrol edebilmeleri sağlanabilmektedir . Otopark otomasyon sistemleri konusunda çok geniş bir seri sunarak , 20-30 araçlık en küçük otoparktan binlerce aracın giriş / çıkış yaptığı otoparklara kadar her ihtiyacı karşılayacak ekipman ve sistem çözümleri sunmaktadır.

Sistemin Yapısı 

Otoparka günlük giriş/çıkış yapan araçlar girişte aldıkları saat ve tarih işlenmiş biletin, çıkışta makineye okutturulması ile  otomatik ücretlendirilmektedir. Otopark aboneleri ise otopark idaresinden aldıkları süreli elektronik abone kartını (haftalık , aylık yada yıllık gibi) otoparka giriş ve çıkış yaparken makinelere okutarak, geçiş yapacaklardır. Abone kart okuyucularının 15 cm den 100 cm ye kadar okuma yapabilen modelleri bulunmaktadır.

Girişler

Günlük müşteriler otopark girişine geldiklerinde, bilet verme makinesinin butonuna basarak kodlanmış bir bilet alacaklardır. Bilet, makine tarafından otomatik olarak hazırlanmakta, otopark adı, giriş saati ve tarihi ile birlikte bilet numarası biletin üzerine yazılmaktadır. Ayni zamanda, biletin bilgisayar tarafından otomatik olarak tanınmasını sağlayacak bilgiler kodlanmaktadır. Sistem, bilet verme makinesi önünde aracın mevcudiyetini elektronik olarak algılamaktadır. Daha az ücret ödemek amacıyla araçsız olarak bilet makinesinden bilet alma teşebbüsüne sistemlerimiz izin vermez.  Bilet alabilmek için araç mevcudiyeti şarttır ve sistemi yanıltmak mümkün değildir.         Bilet verme makinesi ayni zamanda abone kartlarını okuyabilmektedir. Seçeneğe tabii olan bu özellik, sipariş edildiği taktirde, bilet verme makinesi Radyo Frekanslı abone kartlarını okuyabilir. Bu kartlar belirli bir süre için geçerli kılınacak şekilde bilgisayarda programlanır. Girişte bilet alındıktan veya abone kartı okuttuktan sonra otomatik bariyer açılır ve geçişe izin verir.

Çıkışlar  ( ödeme şekilleri )

Ödeme şekilleri ikiye ayrılır.

1 – Araçta Ödeme Otopark çıkışında yer alan çıkış kabini içinde vezne bilgisayarı validatör cihazı ( bilet okuyucu) ve ücret göstergesi yer almaktadır. Otopark müşterisi girişte aldığı biletini, çıkışta operatöre vermekte ve bilet operatör tarafından validatör cihazına okutulmaktadır . Bilet validatör tarafından değerlendirilmekte ve ödenecek ücret bilgisayar ekranında ve ücret göstergesinde aynı anda belirmektedir . Ödeme yapıldıktan sonra çıkış bariyeri otomatik olarak açılmaktadır. Yapılan ödeme ile birlikte otomatik olarak yazar kasa fişi vermek mümkündür . Bilgisayar bağlantılı yazar kasa kullanılarak operatörün hiçbir tuşa basmadan (meblağ girişi yapmadan) otomatik olarak yazar kasadan maliye onaylı fiş kesmesi mümkündür.

2 – Ayakta Ödeme
Özellikle çıkışta yoğunluğun yaşandığı otoparklar da ön ödeme sistemi kullanılmaktadır . Otopark müşterisi , girişte aldığı biletini yanında taşımakta, otopark içinde yer alan vezneye ödemeyi yapmakta , biletin üzerine ödendiğine dair kodlama yapıldıktan sonra bilet müşteriye geri verilmektedir.
Çıkışta yer alan bilet okuma makinesine (verifier) bilet sürüldüğünden makina ücreti ödenmiş olan bu bileti yutarak çıkış bariyerini otomatik olarak açmaktadır . Bilet ödemesi yapıldıktan sonra belirlenen kısa bir süre içinde çıkış yapmak zorunludur . Bu süre işletme tarafından ayarlanabilmektedir .

Bilet Okuma Makinası : Ayakta ödeme yapılan sistemlerde, araç sahibi vezneye ödemeyi yapar , biletini onaylatır ve çıkışta biletini bilet okuma makinesine 20-30 cm uzaklıktan gösterir. Makine, bileti uzaktan okur ve geçerli ise  aracın çıkışına izin verir.

Optik Validatör :  Barkod işlenmiş biletleri  okuma amacıyla kullanılır. Okunan bilgileri vezne bilgisayarına aktarmaktadır.

Vezne Bilgisayarı : her ödeme noktasında birer adet bulunmaktadır. Ücretlendirme ve günlük raporlar bu bilgisayardan alınmaktadır. Bilgisayar üzerinde çalışan Otopark Otomasyon programından günün her saatinde rapor alınabilir. Otoparka giren ve çıkan araç sayısı, parktaki mevcut araç sayısı, günlük hasılat, saatlere göre hareket yoğunluğu raporu ve daha birçok işletme raporu alınabilmektedir. Sistemde kullanılan bilgisayarlar arasında network bağlantısı bulunmaktadır.

Trafik Sinyalizasyonu : Otopark giriş ve çıkışlarında, tek aracın geçebildiği otopark yollarında ikaz amaçlı kullanılmaktadır. Açık hava ve kapalı alanda kullanılabilir. Tavan veya yere montaj için bağlantı parçaları vardır. Elektronik kumanda devresi ve lamba biriminden oluşur.

Dolu / Bos Göstergesi  : Otoparka giren ve çıkan araç miktarı bilgisayar sistemi tarafından sayılarak otopark kapasitesi ile karşılaştırılır. Otoparkın dolu olduğu, otopark girişine konulan ışıklı gösterge ile  gelen müşteriye bildirilir. Dolu / bos göstergesi ve elektronik kontrol devresinden oluşmaktadır.

Bilet Verme Makinası : Optik kodlu bilet vermektedir. Bilet üzerine giriş saati, tarihi ve bilet numarasını basmakta ve butona basıldığında bilet hazırlanır. Elektronik termostatlı ısıtma ve nem alma tertibatına sahiptir

Araç Dedektörü : Giriş ve çıkışlarda Araçların mevcudiyetini algılayan elektronik kontrol cihazlarıdır .

Yazar  Kasa : Bilgisayar bağlantılı çalışmaktadır . İstenirse tahsil edilen ücret bilgisi bilgisayar tarafından yazar kasaya otomatik olarak iletilebilir . Operatör hiçbir meblağ girişi yapmadan yazar kasa fişi basılır . Maliye Bakanlığı onaylıdır. Gün sonu raporları alınabilir.

Fotosel : Bariyer altında yer alan optik gözler sayesinde bariyer kapanırken altında araç olup olmadığını kontrol etmek mümkün olmaktadır . Araç mevcudiyeti manyetik ve optik olarak algılanır ve bariyerin hareketi durdurulur . Fotosel alıcı ve verici ünitesi araç yolunun iki yanına monte edilmektedir . Açık hava koşullarına uygun yapıda olup montaj direkleri ve aksesuarları bulunmaktadır.

Otopark Otomasyon Yazılımı : Otomasyon programı ücretlendirme, denetim ve raporlama yapabilen gelişmiş bir otopark otomasyon paketidir.

Yazıya ait etiketler: , , , , , , ,

Yazar hakkında:
1972 Ankara Doğumlu. Kapalı Devre Kamera Sistemleri - Access Kontrol Sistemleri - Elektronik Güvenlik Sistemleri - Otopark Otomasyon Sistemleri konusunda uzman olma yolunda çalışmalarına devam ediyor. salim@salimusta.com

Detaylı bilgiler için [giriş yap] yada [üye ol]. [?]
Yorum Ekle