Aynı cihazlar arasında (Cross) Çapraz bağlantı kullanılır. Kablo Bilgisayardan Hub’a yada modeme gidecekse Düz bağlantı yapılmalıdır. UTP kablonun ucuna taktığımız RJ-45 jak üzerindeki pinler jakın pinleri size bakacak şekilde tutulduğunda soldan sağa 1′den 8′e kadar sıralı kabul edilir. Network için kablo yaparken öncelikle bakmanız gereken şey kablonuzun...devamı..

utp kablo bağlantıları

Aynı cihazlar arasında (Cross) Çapraz bağlantı kullanılır. Kablo Bilgisayardan Hub’a yada modeme gidecekse Düz bağlantı yapılmalıdır. UTP kablonun ucuna taktığımız RJ-45 jak üzerindeki pinler jakın pinleri size bakacak şekilde tutulduğunda soldan sağa 1′den 8′e kadar sıralı kabul edilir. Network için kablo yaparken öncelikle bakmanız gereken şey kablonuzun standardıdır. Kablonuzu renklerine göre bağlayacağınız standartlarda bunlardan ibarettir. Aşağıda Bağlantı çeşitleri ve Bağlantı Renk kodları verilmiştir.

Aşağıdaki şemada utp kablo Rj 45 düz ve çapraz diye tabir edilen bağlantı şekilleri mevcuttur.

 Renk kodlarını tanıdık, şimdi önemli olan kısıma UTP Kablo yapımına geçelim.

UTP KABLO YAPIMI

Birden çok bilgisayarı bir birine bağlamak istiyorsanız, Hub ya da Swich yardımıyla bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kablonun renklerine göre bağlama yöntemi ise yine kablonuzun üzerinde yazan standart’a göre yapmanız tavsiye edilir. Standartlara uyulmadan farklı renklerde bağlanan da bir network ağı çalışır. Ama en iyi performans alacağınız biçim kablonun üzerinde yazan standart’a göre kablo’nun uçlarını bağlamaktır. Bilgisayarları Hub yada Swich ile birbirine bağlıyorsanız, kabloyu düz bağlanmalıdır. İki bilgisayarı birbirine bağlamak için cross(çapraz bağlantılı) kablo yapmak gerekir. 

Yazıya ait etiketler: ,

Yazar hakkında:
1972 Ankara Doğumlu. Kapalı Devre Kamera Sistemleri - Access Kontrol Sistemleri - Elektronik Güvenlik Sistemleri - Otopark Otomasyon Sistemleri konusunda uzman olma yolunda çalışmalarına devam ediyor. salim@salimusta.com

Detaylı bilgiler için [giriş yap] yada [üye ol]. [?]
Yorumlara kapalıdır.